I juli testade vi Beyerdynamic Amiron 300 och kunde konstatera att företaget lärt sig mycket sedan Free Byrd inledde deras in-ears resa. Amiron 300 fick ett snäpp från alla rätt och imponerade ljudmässigt, kontrollmässigt och komfortmässigt. Ett par riktigt bra hörlurar utan några tydliga svagheter överhuvudtaget. Vid lansering kostade de cirka 2 900 kronor och la sig strax under hörlurar som Technics EAH-AZ100 eller EAH-AZ80.
Och likt Technics erbjuder Beyerdynamic en billigare variant som inte innehåller lika mycket finess och prestanda, Beyerdynamic Amiron 100. Och är det något vi gillar här på senses.se är det att jämföra flaggskeppet mot fritidsbåten. Så låt oss dyka ner i skillnaderna mellan Beyerdynamics två in-ears lurar och se om 1 000 kronors prisskillnad är värt det.

Första intrycket Beyerdynamic Amiron 100
Av någon anledning har Beyerdynamic valt att ge Amiron 100 ett fodral som ingenstans påminner om Amiron 300, varken känsla eller form. Inte ens loggan fick pryda den billigare modellen. Utformningen på lurarna påminner också mer om ett par Anker Soundcore Liberty 4 NC eller ett par Airpods. Ljusdioden som Beyerdynamic lite elegant gömde på baksidan på Amiron 300 sitter på dessa på framsidan som kanske kan anses vara lite mer tradtionellt. De kopplar snabbt och enkelt upp och sedan är vi igång. Efter att hörlurarna har uppdaterat till senaste versionen startar vi nyfiket appen för att se om vi känner igen oss.


(Foto: senses.se)
Skillnader i mjukvara
I stort är det sig likt men när vi börjar gå igenom de olika funktionerna hittar vi skillnader direkt. Till att börja med är möjligheten att ställa in kontrollerna begränsade och av någon anledning har Beyerdynamic valt att mixa om vad de olika knapparna kan göra. Exempelvis kan du inte längre ställa in att byta på låt med dubbel-klick och måste välja att ha den funktionen på trippel-klick. Du får inte heller tillgång till ”en + långtryck” men det kan vi köpa, någonstans får man räkna med skillnader. Men vad värre är att de codecs som ingår endast är AAC (max 320kbps) och SBC (max 328kbps). Med andra ord är LDAC (max 990kbps samt 24bit/96kHz) helt borttaget, något som inte ens Technics billigaste variant EAH-AZ40M2 gjorde. Och varken aptX (max 352kbps) eller aptX HD (576kbps) omnämns. Att det gör skillnad är det ingen tvekan om men det beror lite på, så det återkommer vi till lite längre ner under ljudupplevelsen.
Skillnader i hårdvara
Med Amiron 100 får du något lägre batteriförmåga men en skillnad på två timmar är inte speciellt påtaglig. De är också några gram lättare och kan precis som Amiron 300 laddas trådlöst. Frekvensområdet får dock en rejäl nedskärning och är mellan 20 – 20 000 Hz jämfört med 20 – 40 000 Hz. Denna begränsning blir en påverkan på dynamik. Ett av de stora skälen till varför ett frekvensområde som överstiger mänskliga örats förmåga att höra är att föredra, är att hörlurselementen tenderar att förvränga frekvenser som ligger nära dess maxkapacitet. Denna förvrängning lägger man således långt utanför förmågan att höra om hörlurselementen har högre kapacitet. Men som alltid är den totala ljudbilden beroende på flera andra faktorer i kombination. Och för den genomsnittlige lyssnaren duger Amiron 100 frekvensområde utmärkt.

Ljudupplevelsen – Beyerdynamic Amiron 100
Ljudet är kraftfullt med god basrespons och det mustiga mellanregistret som kan höras i Daft Punk – Get Lucky framträder med önskad effekt. För att få en sida vid sida jämförelse kopplade vi båda hörlurarna på Xiaomi 14 Ultra och aktiverar Low Latency mode på båda hörlurarna (samt avaktiverar LDAC på Amiron 300 som vi redan vet gör stor skillnad). Resultatet blir att Amiron 100 ljudbild sticker ut. Men inte bara på ett bra sätt. Den känns maxad och väldigt intensiv. Nyanser och dynamik känns uppskruvade kontinuerligt till skillnad från Amiron 300 som ger en nyanserad, balanserad, ärlig och återhållsam ljudbild. När det behövs.
Den kraftfulla ljudbilden hos Amiron 100 är effektfull, ett tag. Sedan lyser bristerna igenom och det blir lite tröttsamt att det konstant är fullt ös. Men det märks å andra sidan inte i alla genrer. Låtar som Trevor Guthrie – This is what it feels like trivs bra och lika så Alok – Headlights. Men Alan Jackson – Drive eller Apparat – Goodbye blir tunna och saknar ett mer utvecklat mellanregister vid sidan av den begränsade dynamiken. Detta drabbar även bredden. Så sida vid sida är det ingen tvekan om att är ljudet det viktiga är Amiron 300 värd de extra slantarna.

En sista del i ljudupplevelsen är brusreduceringen och även där stryker Amiron 100 på foten. Men dessvärre med ganska mycket och på resande fot i exempelvis tunnelbana blir du osäker på om den är aktiverad. Mycket kryper igenom och måhända beror det också på passform. Den stora kulan precis vid hörlurspluppen förhindrar att du som med Amiron 300 kan justera till ett perfekt läge i örat.
Kontentan – Beyerdynamic Amiron 100
Den genomsnittlige lyssnaren kommer bli nöjd med Amiron 100 och dess kraftfulla ljudbild. Dock krävs överseende med den relativt klena brusreduceringen och förväntningarna på stor dynamik eller nyanser bör hållas låga. Men tryck, det får man.

Amiron 100 har prismässigt legat på ungefär 1 500 kronor sedan i mitten av augusti (vid skrivandets tillfälle är Black Friday i full gång så just nu finns de för cirka 1 000 kronor) och Amiron 300 har under samma tidsintervall legat på ungefär 2 000 kronor. Så det vi pratar om i dagsläget är en prisskillnad på cirka 500 kronor. Och är du redan beredd att betala 1 500 kronor för Amiron 100 rekommenderar vi att du faktiskt lägger till mellanskillnaden och istället siktar mot Amiron 300. Amiron 100 är helt enkelt för dyr för vad du får. Amiron 300 är i stort utan svagheter, är bättre på allt och fick dessutom 9/10 på sitt egna test här senses.se. Något som inte är speciellt vanligt.
Vi har dock alla olika plånböcker och går gränsen vid 1 500 kronor finns andra starka kandidater som EarFun Air Pro 4+ för 750 kronor med senses.se egna länk eller Anker Soundcore Liberty 4 NC som visserligen har något år på nacken men som i dag kostar cirka 700 kronor. Det blir svårt att rekommendera Amiron 100 under ovan beskrivna premisser. Trots att det står Beyerdynamic på fodralet. Och det kanske finns en anledning till att loggan inte fick vara med.
Beyerdynamic skickade recensionsexemplar för detta test. Utskickare av material har inget redaktionellt inflytande på våra tester, utan vi skriver alltid oberoende med er läsare och konsumenter i fokus.
This post is also available in English: Review: Beyerdynamic Amiron 100.
Så här sätter vi betyg på Senses
