Hem » Spel » Xbox Series X/S » Recension: Hypercharged – Unboxed
Hypercharged: Unboxed Silver

Recension: Hypercharged – Unboxed

av Henric Brandt

TL;DR

Hypercharged: Unboxed är ett försvarsspel där leksaksfigurer skyddar Hyper-core mot vågor av fiender. Spelet glänser i samarbetsläget för upp till fyra spelare med detaljrika banor och valfritt förstapersons- eller tredjepersonsläge. På egen hand blir den enkla spelmekaniken dock snabbt enformig. Det passar utmärkt för vängrupper och yngre spelare som vill samarbeta i soffan eller online, men solospelare bör avstå.

Hypercharged: Unboxed spelar vi som en leksaksactionfigur som står inför ett viktigt uppdrag. Vi måste försvara Hyper-core mot horder av beväpnade leksakssoldater som kommer i vågor. Mellan varje våg har vi ett par minuter på oss att uppdatera vårt försvar och förbereda oss på nästa våg. Den onde Major Evil har tusentals soldater till sitt förfogande och för varje våg blir det svårare. Spela ensam tillsammans med botar eller i Co-op med upp till tre andra spelare online eller med splitscreen i soffan.

Foto: ©2024 – Digital Cybercherries - Hypercharged Unboxed - The store
Foto: ©2024 – Digital Cybercherries

Hypercharged: Unboxed är ett klassiskt PvP-spel med en twist då vi spelar som leksakssoldater. Miljöerna är roliga, detaljrika och proppfulla med utmaningar. Varje våg blir svårare och det gäller att hela tiden använda sina resurser strategiskt. Du kan riva befintliga försvarsmekanismer och använda dem till att bygga nya. Det går även att välja om du vill spela ur första person eller ur tredje persons vy, vilket är ett enormt plus då det är många hopp som är svåra att göra om du inte ser ordentligt.

Foto: ©2024 – Digital Cybercherries - Hypercharged Unboxed - The Garage
Foto: ©2024 – Digital Cybercherries

Att spela Hypercharged: Unboxed tillsammans med upp till tre andra spelare (online eller med splitscreen i soffan) gör spelet helt klart roligare. Att samarbeta och strategiskt slå tillbaka mot varje våg ger spelet en extra nivå.

Foto: ©2024 – Digital Cybercherries - Hypercharged Unboxed - The bedroom
Foto: ©2024 – Digital Cybercherries

Att spela Hypercharged: Unboxed ensam däremot blir ganska snabbt enformigt tyvärr. För även om banorna är detaljrika och kul så är spelmekaniken densamma hela tiden och den är ganska enkelspårig.

Foto: ©2024 – Digital Cybercherries - Hypercharged Unboxed - The garden
Foto: ©2024 – Digital Cybercherries

Hypercharged: Unboxed är helt klart värt en rekommendation då det är extremt roligt att spela tillsammans med andra och då vi spelar som leksaker känns det inte lika våldsamt och fungerar därmed för yngre spelare.

 Digital Cybercherries skickade recensionskod för detta test. Utskickare av material har inget redaktionellt inflytande på våra tester.

 


This post is also available in English: Review: Hypercharged – Unboxed.

Så här sätter vi betyg på Senses
Annons

Vanliga frågor och svar

Hur fungerar flerspelarläget i spelet?

I Hypercharged: Unboxed kan du spela i samarbetsläge med upp till tre andra spelare, antingen online eller via delad skärm i soffan. Det går även att spela ensam tillsammans med datorstyrda botar.

Vilket kameraläge används under spelandet?

Det går att välja fritt mellan förstapersonsvy och tredjepersonsvy, vilket underlättar vid svåra hopp i de detaljrika miljöerna.

Passar spelet att spela på egen hand?

Att spela på egen hand blir ganska snabbt enformigt eftersom grundmekaniken är enkelspårig och förblir densamma hela tiden.

Är spelet lämpligt för yngre spelare?

Eftersom man spelar som leksaksfigurer mot andra leksaker upplevs spelet inte lika våldsamt, vilket gör att det fungerar väl även för en yngre publik.

Missa inte detta

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

×