Hem » Spel » Xbox One / XB1 » Recension: Tiny Tina’s Wonderlands
Tiny Tina's Wonderland

Recension: Tiny Tina’s Wonderlands

av Henric Brandt

TL;DR

Tiny Tina's Wonderland är en förstapersonsskjutare och spinoff i Borderlands-serien där en rollspelssession sätter ramarna. Den skruvade humorn, de stabila kontrollerna och den välbekanta mekaniken roar. Upplägget med ett spel i spelet tar dock bort insatserna, och innehållet liknar snarare en stor expansion till fullpris än en ny titel. Det underhåller trogna Borderlands-spelare men rekommenderas inte till den som söker nydaning.

Den helt underbara och skruvade Borderlands-spelserien såg dagens ljus första gången 2009 och därefter har det dykt upp tre uppföljare i huvud-spelserien. Utöver dessa har det även dykt upp en del spin-offer, bland annat TellTales episodiska Tales from the Borderlands, som utspelar sig i samma värld men med en helt annan spelmekanik. Dagens recension; Tiny Tina’s Wonderlands utspelar sig också i samma värld, men har en lite annorlunda premiss.

Foto: ©2022 - 2K Games - Tiny Tinas Wonderlands - Firedragon!
Foto: ©2022 – 2K Games

Tiny Tina har samlat sina vänner för att spela rollspel och du är inbjuden. Skapa din avatar och häng med på galna äventyr. Högt och lågt blandas, humorn är lika skruvad som vanligt och precis allt kan hända i Tiny Tina’s Wonderlands.

Foto: ©2022 - 2K Games - Tiny Tinas Wonderlands - Evil nemesis
Foto: ©2022 – 2K Games

Karaktären Tiny Tina kanske vissa av er känner igen? Hon dök för första gången upp i Borderlands 2, som släpptes för ganska exakt tio år sen. Efter det har hon varit med som en icke-spelbar (NPC) figur i de andra uppföljarna. Hon är en rätt labil och våldsam trettonåring, som nu håller i en rollspels-session med sina vänner. Så Tiny Tina’s Wonderlands utspelar sig i sanna meta-andra i spelvärlden inom spelvärlden, vilket leder till att precis allt kan hända. Och händer.

Foto: ©2022 - 2K Games - Tiny Tinas Wonderlands - Skeletons attack
Foto: ©2022 – 2K Games

Vi snackar återigen FPS och den sköna spelmekaniken samt kontrollerna från Borderlands känns igen. Även sättet du uppgraderar dina vapen och karaktär är liknande. Miljöerna och fienden är största skillnaderna mot Borderlands; de karga ökenplaneterna är utbytta mot grönska och medeltida byar. Fienden är skelett och andra fantasy-figurer.

Foto: ©2022 - 2K Games - Tiny Tinas Wonderlands - Evil Lair.
Foto: ©2022 – 2K Games

Problemet för mig med Tiny Tina’s Wonderlands är primärt två saker. För det första; då spelet är ett spel inuti spelet så finns det liksom ingen känsla av att du måste eller behöver lösa uppdragen. För det är ju inte ”på riktigt”, hur konstigt det än låter. Det finns liksom inget att förlora. Det andra som gnager i mig är att spelet lanseras som ett helt nytt spel, till fullpris, men för mig känns detta mer som en väldigt stor DLC-expansion. Det är ju inte mycket som skiljer det här spelet från de andra Borderlands-spelen, förutom då möjligen miljön och karaktärerna.

Sammanfattningsvis så är Tiny Tina’s Wonderlands kul och underhållande, men vissa saker stör mig, vilket drar ned betyget ”bra spel”. Men räcker inte till en regelrätt rekommendation.

2K Games skickade recensionskod av detta spel. Utskickare av material har inget redaktionellt inflytande på våra tester.

 


This post is also available in English: Review: Tiny Tina’s Wonderlands.

Så här sätter vi betyg på Senses
Annons

Vanliga frågor och svar

Hur skiljer sig spelvärlden och fienderna från vanliga Borderlands?

I Tiny Tina's Wonderland är seriens karga ökenplaneter utbytta mot grönska och medeltida byar, medan fienderna utgörs av skelett och andra fantasyfigurer.

Vad handlar spelets upplägg om?

Spelet utspelar sig i en rollspelsomgång som leds av den trettonåriga karaktären Tiny Tina tillsammans med vänner, där spelaren skapar en egen avatar och deltar i äventyret.

Hur fungerar spelmekaniken och kontrollerna?

Spelmekaniken och kontrollerna är i förstapersonsvy och känns igen från Borderlands-serien, vilket även gäller sätten att uppgradera vapen och karaktärer.

Känns spelet som ett helt nytt fullprisspel?

Upplevelsen påminner mer om en väldigt stor expansion än en helt ny titel, eftersom grundmekaniken är närmast identisk med tidigare delar i serien.

Missa inte detta

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.