I Thunderbolts samlar den mystiska och manipulativa Valentina Allegra de Fontaine (Julia Louis-Dreyfus) ett brokigt gäng av före detta fiender, antihjältar och moraliskt tveksamma figurer från Marvels universum. De behövs till ett hemligt uppdrag som kräver individer som är villiga att göra det Avengers aldrig skulle. Vi får möta Yelena Belova (Florence Pugh), en skicklig lönnmördare som, precis som sin syster, är en före detta Black Widow. Vi får även möta hennes pappa Red Guardian (David Harbour), Rysslands svar på Captain America. Sen har vi också Bucky Barnes/Winter Soldier (Sebastian Stan), Ghost (Hannah John-Kamen) och U.S. Agent/John Walker (Wyatt Russell) som medlemmar i detta brokiga team av galningar.
Att DC och Marvel kikar på varandra och skapar liknande hjältar är vanligt förekommande, men denna gång är det nästan oförskämt likt The Suicide Squad – även om den filmen är många gånger brutalare än denna. Thunderbolts hade serietidningspremiär 1997, vilket är 38 år efter att Suicide Squad såg dagens ljus för första gången, så vem som kikade på vem är ganska tydligt.
Jag var lite skeptisk mot Thunderbolts när jag satte skivan i spelaren. Det kändes som om det här kunde bli ännu en medioker, urvattnad och ointressant Marvel-film. Jag kan glatt meddela att jag hade fel. Thunderbolts är riktigt rolig och underhållande. Det är på inget sätt en perfekt film, men den är verkligen en frisk fläkt i en ack så uttjatad genre. Filmens kärna är Florence Pugh och hennes karaktär, som vi först fick träffa i filmen Black Widow. Jag var först lite trött på den karaktären, men hon lyckas vinna över mig under den här filmen. Thunderbolts hjärta är helt klart Red Guardian, som spelas av den alltid intressante David Harbour. Dessa två individer ger Marvel en välbehövlig dos av mänsklighet och värme, som jag känner har saknats under den senaste tiden.
Resten av teamet är karaktärer vi fått möta i andra Marvel-filmer och TV-serier, som nu får större utrymme. Det är roligt att återse Wyatt Russell som den något våldsamme U.S. Agent, och även att Sebastian Stans Winter Soldier dammas av på ett intressant sätt.
Tyvärr är det tydligt att publiken har börjat tröttna på Marvel och deras ström av mediokra filmer, för Thunderbolts gick inte särskilt bra på bio. Inte ens det desperata försöket att byta namn på filmen mitt under visningarna hjälpte.
Även om Thunderbolts är mycket roligare och bättre än många andra Marvel-filmer, är den som sagt inte perfekt. Det som är synd är att filmen saknar en tydlig skurk, och det hade varit intressantare om filmen vågat ta ut svängarna lite mer – som James Gunn gjorde i The Suicide Squad.
Thunderbolts finns nu på en imponerande UHD-utgåva som stöder både HDR10 och Dolby Vision. Färgerna är imponerande och svärtan är djup och perfekt. Framför allt märks detta i slutet, då alla detaljer verkligen kommer fram under striden mitt i staden. Det här är helt klart en av de bättre UHD-utgåvorna från Marvel på senare tid.
Ljudet i Dolby Atmos är också imponerande, med härlig rymd och höjd i actionscenerna. Dialogen är klar och centrerad, med ambienta effekter som förstärker miljöerna. Basen är kraftfull, och precis som med bilden är det slutstriden som blir mest imponerande.
Utgåvan innehåller även en hel del extramaterial såsom bloopers, dokumentärer, bortklippta scener och ett kommentarspår. Riktigt roligt att få en inblick bakom kulisserna på den här filmen, och även om jag alltid vill ha mer, känner jag mig ändå nöjd.
Sammanfattningsvis är Thunderbolts helt klart ett steg i rätt riktning för Marvel, som tidigare mer eller mindre inte kunde göra något fel, men numera verkar ha svårt att göra något rätt. Vi får se vad som sker framöver – om de kan hitta tillbaka till sitt tidigare framgångsrecept. Thunderbolts är helt klart ett steg i rätt riktning, även om det är ett väldigt litet sådant.
SF Studios skickade recensionsexemplar för detta test. Utskickare av material har inget redaktionellt inflytande på våra tester, utan vi skriver alltid oberoende med er läsare och konsumenter i fokus.
This post is also available in English: Review: Thunderbolts/The New Avengers.
Så här sätter vi betyg på Senses
