Marknaden för portabla projektorer har exploderat de senaste åren. I dag finns det allt från billiga projektorer från Temu för några hundralappar till mer avancerade alternativ som Samsungs The Freestyle. Nu ska vi testa en modell som placerar sig någonstans mittemellan, med en prislapp på runt 3 000 kronor. Vi har haft ögonen på varumärket Aurzen ett tag, och nu är det dags att testa deras kanske mest intressanta modell: Aurzen BOOM Air.
Det här är en kompakt projektor med inbyggd Google TV, upplösning i 1080p, ett smart stativ och möjligheten att drivas av en powerbank via USB-C.
Men hur bra fungerar det egentligen att dra igång filmkvällen i trädgården, i ett ljust vardagsrum eller i sovrummet? Det ska vi ta reda på!
Design och byggkvalitet
Aurzen BOOM Air ser ut ungefär som en termos eller en stor vattenflaska, och det är faktiskt meningen. Hela konceptet bygger på att den ska vara enkel att greppa, stoppa ner i väskan och ta med sig. Med en vikt på 1,23 kilo är den dessutom relativt lätt. Chassit känns förvånansvärt robust och välgjort för prisklassen. Här finns inga lösa delar eller någon billig plastkänsla.

Det som är riktigt smart är det integrerade stativet som kan vinklas upp till 110 grader. Du kan rikta projektorn rakt upp i taket (perfekt för sovrummet), snett mot väggen eller exakt dit du vill.
Något som däremot är riktigt dåligt är att det inte medföljer någon väska eller något etui. Det här är en produkt som marknadsförs som portabel och som är tänkt att tas med överallt. Samtidigt är linsen och chassit ganska ömtåliga. Att tillverkaren inte ens skickar med ett enkelt skyddsfodral i kartongen känns snålt och ogenomtänkt.
Bildkvalitet

Vi börjar med att testa projektorn i ett helt nedsläckt rum, och här levererar BOOM Air riktigt bra. Upplösningen är 1080p (1920 x 1080 pixlar) och bilden är skarp och detaljerad på skärmstorlekar upp till ungefär 100 tum. Bilden ovan ligger på cirka 90 tum. Bildprocessorn kan dessutom ta emot och skala ner signaler i 4K via HDMI.
Kontrastförhållandet ligger på 500:1. Precis som hos alla projektorer med LCD i den här klassen blir svarta partier snarare mörkgrå. Det är helt enkelt så tekniken fungerar.
Projektorn marknadsförs med stöd för HDR10. Här måste vi dock vara ärliga. Med 300 ANSI lumen och en panel utan lokal nedbländning saknas den fysiska förmågan att visa riktig HDR. Hårdvaran kan visserligen avkoda formatet, men i praktiken ser man ingen egentlig effekt av HDR.

Hur blir det om vi tänder upp lite då? 300 ANSI lumen är en tydlig begränsning. BOOM Air är gjord för mörka rum, det blir väldigt tydligt. Filmkväll i sovrummet med nedsläckta lampor? Perfekt. Utomhusbio i trädgården efter solnedgången? Absolut. Men drar du isär gardinerna mitt på dagen blir bilden blek. Det här är ingen ersättare för en vanlig tv i ljusa vardagsrum.
Autofokusen bygger på en lasersensor av typen Time of Flight. Den skjuter ut infraröda ljuspulser mot väggen och mäter avståndet. I kombination med en gyrosensor hanteras skärpan i realtid, och det tar ungefär en sekund att ställa om. Du placerar helt enkelt projektorn där du vill ha den, riktar den mot ytan och vips har du en skarp bild.
Den automatiska keystonekorrigeringen, alltså att bilden anpassas geometriskt så att den blir rektangulär även om du projicerar snett, fungerar också bra. Den har stöd för upp till 20 grader vertikalt och 15 grader horisontellt. Det finns även manuell korrigering i fyra punkter för den som vill finjustera ytterligare.
Kombinationen av stativet och den snabba autofokusen gör att installationen blir otroligt smidig. Värt att nämna är dock att all digital keystonekorrigering innebär en viss förlust av upplösning, eftersom bilden skalas om digitalt. För absolut bästa bildkvalitet bör du placera projektorn så rakt och centrerat som möjligt.
Ljud och fläktljud

BOOM Air har en inbyggd högtalare på 10 watt med Dolby Audio. Den levererar förvånansvärt hög volym med tanke på att det är en så pass liten enhet. Ljudet fyller utan problem ett mindre rum, men kvaliteten är tyvärr lite begränsad. Vid lägre volymer upplevs det som aningen burkigt, och när man skruvar upp tappar mellanregistret sin klarhet. Dessutom är basen relativt svag.
För att kunna driva ljuskällan tillräckligt hårt för att nå 300 ANSI lumen i det kompakta chassit, måste kylfläktarna arbeta på höga varv. Det märks tydligt. Tittar du på en lågmäld film i ett mindre rum är det svårt att inte tänka på fläktljudet.
Projektorn har dock stöd för Bluetooth 5.1 samt ett analogt ljuduttag på 3,5 mm. Vill du ha en bättre ljudupplevelse är det alltså enkelt löst genom att ansluta extern utrustning.
Mjukvara
BOOM Air har en inbyggd och fullt licensierad Google TV (byggd på version 11 av Android TV). Det gör upplevelsen väldigt smidig. Du får tillgång till hela utbudet i Google Play. Tack vare en certifiering enligt Widevine L1 (vilket är den högsta nivån av DRM) kan du strömma innehåll i full kvalitet i 1080p direkt via de inbyggda apparna.
Det är inbyggt stöd för Chromecast, vilket innebär att du snabbt kan casta från en telefon eller en dator. Fjärrkontrollen är utrustad med en mikrofon för Google Assistant. Det finns till och med ett barnläge med anpassade profiler och begränsningar för skärmtid. Gränssnittet är ganska snabbt och responsivt, ibland kan det lagga till lite, men inget som stör. Känslan är som att använda en vanlig Chromecast / Google TV, fast integrerad i projektorn.
Strömförsörjning
BOOM Air saknar helt ett inbyggt batteri. Antingen kan du driva projektorn med den medföljande, och relativt klumpiga, strömadaptern eller ansluta ström via USB-C. Väljer du det senare krävs det dock att din powerbank eller väggladdare levererar minst 65 watt.
Det här är ett av de allra största problemen med produkten, i alla fall om du har tänkt använda den som en portabel projektor. Visst gör avsaknaden av ett internt batteri att själva enheten blir smidigare och enklare att packa ner. Men ström behövs ju ändå. Det innebär att du i slutändan ändå får släpa på en rejäl powerbank.
Även om du har med dig en kraftfull modell, t.ex en Anker Laptop Powerbank, finns det en tydlig begränsning. En sådan orkar nämligen bara driva projektorn i cirka en och en halv timme. Ska du se en längre film behövs alltså ytterligare en strömkälla.
Slutsats
Aurzen BOOM Air gör många saker riktigt bra. Det inbyggda systemet Google TV fungerar utmärkt, bilden är skarp och fin i mörka rum, autofokusen och stativet gör installationen väldigt smidig och designen är tillräckligt kompakt för att du faktiskt ska vilja ta med dig projektorn.
Men allt är inte enbart positivt. Fläktljudet är påtagligt och kan störa filmupplevelsen inomhus. Avsaknaden av ett inbyggt batteri gör att portabiliteten kräver en stor och dyr powerbank. Dessutom saknas ett skyddande etui. Ljusstyrkan på 300 ANSI lumen innebär också att det här är en produkt för mörka rum, inte ett alternativ till en vanlig tv i vardagsrummet.
Vid testtillfället säljer Aurzen enheten för 195 euro (det rekommenderade priset ligger på 299 euro).
Vem passar den då för? Den passar dig som vill ha en smidig och billig lösning för filmkvällar i sovrummet, utomhusbio i trädgården eller som vill ta med en projektor till sommarstugan. Har du koll på begränsningarna och kompletterar med en vettig powerbank, och kanske en Bluetooth-högtalare, får du riktigt mycket underhållning för pengarna.
Aurzen skickade recensionsexemplar för detta test. Utskickare av material har inget redaktionellt inflytande på våra tester, utan vi skriver alltid oberoende med er läsare och konsumenter i fokus.
This post is also available in English: Review: Aurzen BOOM air.
Så här sätter vi betyg på Senses