TL;DR
Filthy Animals - Heist Simulator är ett kuppspel med åtta kapitel och 21 banor där muterade djur utför uppdrag. Spelet levererar en färgglad och detaljrik grafik samt en härlig humor som fungerar utmärkt i samarbetsläget. Den aviga spelmekaniken och klumpiga kontrollerna blir dock snabbt enerverande och frustrerande på egen hand. Det passar för partyspel i grupp, medan ensamspelaren bör avstå helt.
I Filthy Animals: Heist Simulator så får vi möta det kriminella geniet Tony som har skapat ett gäng mer eller mindre misslyckade djur-mutanter som gör allt han ber om. Välj en av fyra varelser och sedan är det dags att genomföra en kupp. Brottsplatserna är allt ifrån banker till militärbaser och det blir svårare ju längre spelet pågår. Samla pengar, käka tacos och hitta dolda tillgångar. Spela själv eller i co-op läge med andra i soffan eller online. Det finns åtta kapitel och 21 stycken banor att upptäcka.

Filthy Animals: Heist Simulator har en härligt färgglad och kul grafik med massor av detaljer. Spelet har även en skön humor som genomsyrar hela upplevelsen.

Spel-mekaniken är utvecklad för att vara avig för att det ska bli extra roligt när du kör huvudet rakt ner i golvet för att plocka upp något. Det du plockar upp svingar åt alla håll och slår ned saker runt omkring dig. Det ser kul ut men det är inte så kul att spela. Att plocka upp saker och sedan släppa dem är olika knapptryckningar och det är inte alltid helt lätt att plocka upp det jag vill ha utan jag får med mig en stol istället. Så det blir tillslut väldigt enerverande att den muterade apan inte tar sig dit jag vill eller plockar upp det jag vill utan att den istället ramlar för tvåhundrade femtionde gången…

Fast med det sagt så händer det något när jag spelar Filthy Animals: Heist Simulator tillsammans med andra, för nu blir figurernas klumpighet riktigt roligt och det kaos som utbryter adderar till upplevelsen. Det blir helt enkelt helt galet kul i co-op läget. Ett perfekt partyspel!

Sammanfattningsvis så är Filthy Animals: Heist Simulator inte så kul att spela ensam för då blir det mest frustrerande och irriterande men när man istället spelar det ihop med andra så blir det faktiskt vansinnigt kul. Så jag känner inte att jag kan ge spelet en rekommendation då det inte är kul i en-spelar-läget men som sagt tillsammans med andra blir det något helt annat!
Green man Gaming skickade recensionskod för detta test. Utskickare av material har inget redaktionellt inflytande på våra tester.
This post is also available in English: Review: Filthy Animals – Heist Simulator.
Så här sätter vi betyg på SensesVanliga frågor och svar
Hur fungerar spelet när man spelar ensam?
I Filthy Animals - Heist Simulator blir enspelarläget mest frustrerande och enerverande på grund av den aviga spelmekaniken och svårigheten att styra figurerna.
Vilka spellägen finns tillgängliga?
Spelet går att spela antingen helt på egen hand eller tillsammans i ett co-op-läge, både lokalt i soffan och online med andra spelare.
Hur mycket innehåll erbjuder spelet?
Det finns 21 olika banor fördelade över åtta kapitel, med miljöer som spänner från vanliga banker till militärbaser, samt fyra valbara varelser.
Hur fungerar spelmekaniken och styrningen?
Spelmekaniken är avsiktligt utvecklad för att vara avig. Det kräver olika knapptryckningar för att plocka upp och släppa föremål, vilket ofta leder till att fel saker plockas upp eller att figuren ramlar omkull.