Uppdatering: Nu när åttondels- och kvartfinalisterna är klara, så har vi uppdaterat listan nedan med lagen. Uppdateras kontinuerligt i takt med resultaten.

Vi är galet psykade och förväntansfulla och samtidigt lyckliga över att Fotbolls-VM 2014 i Brasilien – som ligger i lite dum tidszon för oss, valt att förlägga matcher till morgnar och förmiddagar i så stor utsträckning som möjligt. Nu kan även vi i fotbollstokiga Europa (som är den största marknaden för fotboll i världen) se de flesta matcherna utan att att behöva ta en månads semester.

Fotbolls-VM 2014

Så här ser hela schemat ut, med våra lokala sändningstider för alla 64 matcher och vilka kanaler (SVT och TV4 delar på äran, så alla kan se allt):

12-jun    22.00    Brasilien – Kroatien  SVT
13-jun    18.00    Mexiko – Kamerun   TV4
13-jun    21.00    Spanien – Holland    SVT
13-jun    24.00    Chile – Australien     TV4
14-jun    18.00    Colombia – Grekland  SVT
14-jun    21.00    Uruguay – Costa Rica   TV4
14-jun    24.00    England – Italien    TV4
15-jun    03.00    Elfenbenskusten – Japan    TV4
15-jun    18.00    Schweiz – Ecuador    TV4
15-jun    21.00    Frankrike – Honduras    SVT
15-jun    24.00    Argentina – Bosnien    TV4
16-jun    18.00    Tyskland – Portugal    SVT
16-jun    21.00    Iran – Nigeria    TV4
16-jun    24.00    Ghana – USA   SVT
17-jun    18.00    Belgien – Algeriet    SVT
17-jun    21.00    Brasilien – Mexiko    TV4
17-jun    24.00    Ryssland – Sydkorea    SVT
18-jun    18.00    Australien – Holland     SVT
18-jun    21.00    Spanien – Chile    TV4
18-jun    24.00    Kamerun – Kroatien    SVT
19-jun    18.00    Colombia – Elfenbenskusten    TV4
19-jun    21.00    Uruguay – England   SVT
19-jun    24.00    Japan – Grekland  TV4
20-jun    18.00    Italien – Costa Rica  SVT
20-jun    21.00    Schweiz – Frankrike  TV4
20-jun    24.00    Honduras – Ecuador   SVT
21-jun    18.00    Argentina – Iran  TV4
21-jun    21.00    Tyskland – Ghana  SVT
21-jun    24.00    Nigeria – Bosnien   TV4
22-jun    18.00    Belgien – Ryssland   SVT
22-jun    21.00    Sydkorea – Algeriet  TV4
22-jun    24.00    USA – Portugal  SVT
23-jun    18.00    Holland – Chile     TV4
23-jun    18.00    Australien – Spanien  TV4
23-jun    22.00    Kroatien – Mexiko   SVT
23-jun    22.00    Kamerun – Brasilien  SVT
24-jun    18.00    Costa Rica – England  SVT
24-jun    18.00    Italien – Uruguay   SVT
24-jun    22.00    Grekland – Elfenbenskusten  TV4
24-jun    22.00    Japan – Colombia  TV4
25-jun    18.00    Bosnien – Iran   TV4
25-jun    18.00    Nigeria – Argentina   TV4
25-jun    22.00    Ecuador – Frankrike  SVT
25-jun    22.00    Honduras – Schweiz  SVT
26-jun    18.00    Portugal – Ghana  SVT
26-jun    18.00    USA – Tyskland  SVT
26-jun    22.00    Algeriet – Ryssland  TV4
26-jun    22.00    Sydkorea – Belgien   TV4

28-jun    18.00    Åttondel 1, Brasilien – Chile   SVT
28-jun    22.00    Åttondel 2, Columbia – Uruguay   TV4
29-jun    18.00    Åttondel 3, Holland – Mexiko  TV4
29-jun    22.00    Åttondel 4, Costa Rica – Grekland  SVT
30-jun    18.00    Åttondel 5, Frankrike – Nigeria  SVT
30-jun    22.00    Åttondel 6, Tyskland – Algeriet TV4
01-jul    18.00    Åttondel 7, Argentina – Schweiz  TV4
01-jul    22.00    Åttondel 8, Belgien – USA   SVT
04-jul    18.00    Kvart 1, vinnare Frankrike-Tyskland   SVT
04-jul    22.00    Kvart 2, vinnare Brasilien-Columbia   TV4
05-jul    18.00    Kvart 3, vinnare Argentina-Belgien   TV4
05-jul    22.00    Kvart 4, vinnare Holland-Costa Rica   SVT
08-jul    22.00    Semi 1, vinnare Tyskland-Brasilien    TV4
09-jul    22.00    Semi 2, vinnare Argentina-Holland   SVT
12-jul    22.00    Bronsmatch SVT Holland-Brasilien
13-jul    21.00    Final  TV4 Tyskland-Argentina

Världsmästare 2014 – TYSKLAND!