Nothing är ett av få märken som verkligen vågar sticka ut, både i design och i mjukvara, och som på kort tid lyckats bygga en egen identitet i en bransch där mycket annars ser likadant ut. Nu är det dags för deras prisvärda in-earlurar att få en uppföljare i form av Ear (3a), efterföljaren till populära Ear (a). Det här är faktiskt den första hörluren från Nothing som vi på Senses testar, även om vi tidigare testat en av deras telefoner i form av Nothing Phone (4a) Pro.
På pappret är det förvånansvärt mycket lur för pengarna. Här sitter ett nytt 12 mm-element, wideband-brusreducering som ska nå upp till 45 dB, LDAC, Bluetooth 6.0 och till och med två nya inspelningsfunktioner i form av Audio Snapshot och samtalsinspelning. Lägg därtill Nothings vassa app och ett rekommenderat pris på 1 290 kronor.
Det är många löften för en mellanklasslur, men hur väl håller de i verkligheten? Det ska vi ta reda på!
Design och passform
Vi börjar med det som är Nothings signum, designen. Ear (3a) fortsätter på det transparenta spåret, och lurarna själva är riktigt snygga. Nothing har byggt in ett magnetlås och ett gångjärn i rostfritt stål som gör att locket öppnas/stängs med en skön, exakt känsla, och varje lur väger bara 4,53 gram.

Men så var det där med fodralet. Här har Nothing gjort något som jag ärligt talat har svårt att förstå. Själva det funktionella fodralet, den rosa kärnan där lurarna vilar, är egentligen riktigt litet. Runt om det har man dock lagt en tjock, genomskinlig ram med kraftigt rundade hörn som får hela paketet att svälla och ta betydligt mer plats än det borde. Ett i grunden litet fodral görs alltså onödigt stort, och det är svårt att se det som något annat än form före funktion.

Designen är förvisso medveten. Nothing säger sig vara inspirerade av bubbelförpackningar för tabletter och av krympplastade former, och den transparenta ramen ska efterlikna just en tablett inbäddad i sitt blister. Som blickfång fungerar det, och det passar in i Nothings lekfulla ”party pill”-tema, men i handen och i fickan hade jag ändå hellre haft ett kompakt fodral än den här luftiga plastramen. Det är snyggt, men opraktiskt.

Fodralet har en liten LED-statuslampa, den lyser i olika mönster för att visa batterinivå, om fodralet är öppet, om lurarna parkopplar och en del annat. Det är en trevlig liten detalj.

Öronpropparna är gjorda i mjuk liquid silicone och kommer i hela fyra storlekar, XS, S, M och L, tillsammans med en ny munstycksdesign som ska ge en tätare och bekvämare tätning. Och passformen är en av lurarnas absolut starkaste sidor. De sitter väldigt bra i örat och sluter tätt, och lurarna är så lätta att man efter en stunds användning knappt känner av att man har dem på sig. En detalj som är värd att lyfta är att IP54-klassningen mot damm och vattenstänk gäller både lurarna och själva fodralet. Det är inte alls självklart, ofta är det bara lurarna som är skyddade, så här får man alltså ett fodral som också tål lite stänk. Det räcker gott för svett och en regnskur. Värt att notera är dock att IP54 inte är en lika hög klassning som IP55 eller IP57 som en del konkurrenter erbjuder.

Färgmässigt landar Ear (3a) i fyra varianter: klassiska svart och vit, samt gul och en helt ny rosa. Färgvalet, framför rosa och gul, känns lekfullt på ett sätt som passar Nothing perfekt. Vill man ha något mer diskret finns svart och vit, men det är den genomskinliga finishen och de starka färgerna som gör att lurarna sticker ut mot mängden.
Ljudkvalitet och appen
I varje lur sitter nu ett 12 mm-element, en uppgradering från de 11 mm som satt i Ear (a). Nothing lovar upp till 5 dB kraftfullare bas och har använt ett membran i lätt PMI för att hålla instrument och sång rena. Ljudet visar sig bli en av lurarnas verkliga styrkor. Grundtonen är en ganska bastung, V-formad kurva, men inte överdrivet så, och det mesta låter riktigt bra direkt ur lådan.
Jag drar igång James Blake och ”Limit To Your Love” och basen trycker verkligen på, stadigt och med bra kontroll. Precis som på Soundcore Liberty 5 Pro märks det dock att det handlar om enkla element och inte dubbla, så i musik med lite mer detaljer kan basen ta över en aning och lägga sig över mellanregistret. Ibland kan även diskanten upplevas som en aning vass, framför allt med ANC avstängt. Men det här låter väldigt bra för prisklassen, och jag skulle säga att det ligger i nivå med Soundcore-lurarna, som ändå kostar en hel del mer.

Och skulle man vilja putsa på ljudet finns det gott om hjälp, för det är här Nothing verkligen glänser. Nothing X-appen är en av de bästa apparna som finns, oavsett prisklass, kanske rentav den allra bästa. Det riktigt roliga är EQ-biblioteket, en sorts marknadsplats där man kan ladda ner ljudprofiler som andra användare och samarbetande artister har skapat. Det är en funktion jag inte sett hos någon annan, och den är precis så där lite udda och utanför boxen som Nothing är. De kopierar helt enkelt inte alla andra.
Styrningen sköts genom att man nyper på lurarnas stam, vilket är en behaglig och pålitlig lösning som slipper problemet med att trycka in luren i örat. Rakt ur lådan spelar och pausar man med en nypning, hoppar framåt med dubbelnyp, bakåt med trippelnyp och håller inne för att byta ANC-läge eller volym. Allt går att ändra i appen.
Ljudmässigt finns här stöd för LDAC med överföring upp till 24-bit/96 kHz. På iPhone får man som vanligt nöja sig med AAC. Nytt för Nothings a-serie är också Static Spatial Audio, alltså rumsligt ljud utan huvudspårning. Ärligt talat känns det mest som ploj. Det är kul att testa en gång, men inte mer än så, och det är inget jag själv låter vara påslaget.
Aktiv brusreducering (ANC)
Det finns tre nivåer av ANC att välja på plus ett adaptivt läge som anpassar sig efter omgivningen, och så förstås ett transparensläge.
I praktiken är brusreduceringen bra för prisklassen. Den tar effektivt bort mycket av det lågfrekventa brummet, alltså den där monotona mattan från exempelvis fläktar, motorer och trafikljud. Där den inte riktigt räcker till är på lite mer högfrekventa ljud, som röster i närheten, som slinker igenom mer. Den når alltså inte hela vägen upp till de allra bästa och dyraste lurarna på marknaden, men för vad den kostar är det en klart godkänd insats.

Transparensläget är riktigt bra. Det låter inte konstgjort på det där instängda sättet som billigare lurar ofta gör, utan går alldeles utmärkt att använda om man snabbt behöver prata med någon. En kul detalj, om än av det lite mindre smickrande slaget, är att Nothing i den svenska appen har döpt läget till ”Genomskinlighet”. Det är knappast avsiktligt, snarare en väl bokstavlig översättning av engelskans transparency.
En trevligare detalj är att Nothing inte använder någon trött inspelad röst när man växlar mellan lägena, utan egna, unika ljudeffekter. Byter man till transparensläge hörs något som närmast liknar en utandning, en liten men charmig detalj som känns typisk för märket.
Samtalskvalitet
För samtal sitter det tre MEMS-mikrofoner per lur, och Nothing kör en teknik som kallas Clear Voice som enligt tillverkaren tränats på 28 miljoner scenarion för att fånga rösten och sålla bort trafik, vind och annat oljud. Det finns också AI-baserad brusreducering för samtal.
Efter att ha ringt en del samtal landar jag i att de är helt okej för prislappen, men inte mer än så. De är ganska känsliga för vind, och de når inte i närheten av vad till exempel Huawei FreeBuds 5 Pro eller Soundcore Liberty 5 Pro klarar, som båda ligger i en helt annan liga på just samtal. Men samtalen sticker egentligen inte ut åt något håll, varken positivt eller negativt. Är det inte för stökigt omkring dig så låter det bra. De gör jobbet, helt enkelt.
Audio Snapshot, samtalsinspelning och transkribering
Ear (3a) har 32 MB inbyggt lagringsutrymme i lurarna, vilket gör att man kan spela in ljud direkt på dem genom att nypa på lurarnas stam.
Audio Snapshot är Nothings sätt att fånga det man hör. Genom att nypa båda lurarna kan man spara upp till en minut av det som spelas, till exempel en låt eller en podd. Det smarta är att man dessutom kan gå bakåt i tiden och spara upp till trettio sekunder som redan hunnit passera innan man ens började spela in. Totalt handlar det alltså om max 60 sekunder, varav max 30 sekunder bakåt. En hake att känna till är att just den bakåtvända inspelningen kräver att LDAC är avstängt, så vill man använda den funktionen fullt ut får man välja bort det högupplösta ljudet. Längden på klippen justerar man i appen.
Samtalsinspelning låter dig nypa lurarna under ett samtal eller möte för att spela in, upp till två timmar i taget. En ljudprompt spelas upp för alla i samtalet så att de vet att inspelningen är igång, vilket är bra ur ett integritetsperspektiv, men gör det samtidigt mindre användbart, om man vill spela in samtal utan att meddela den man pratar med (vilket man faktiskt får göra i Sverige).
Och här kommer den enskilt viktigaste invändningen för oss i Sverige: samtalsinspelning är i skrivande stund inte tillgänglig i Norden. Nothing anger att funktionen kräver nödvändiga regulatoriska och juridiska godkännanden och att tillgången varierar mellan marknader, och att den just nu inte finns här. Det är värt att känna till, för det innebär att en av de två stora nyheterna faller bort helt för svenska köpare. Audio Snapshot fungerar däremot som vanligt.
Inspelningar och Audio Snapshots synkas till appen, där man kan dela, spela upp, redigera, snabba upp och skapa transkriptioner. Man kan även omvandla viktiga delar av en transkription till delbara citat. Med Ear (3a) ingår tre månaders Pro Transcription gratis, med 120 minuter per månad, för snabbare och mer exakta transkript. Man ska också kunna sammanfatta inspelningar, identifiera talare och få påminnelser skickade till kalendern, men den sistnämnda funktionen anges komma först från augusti, alltså inte vid lansering.
Eftersom samtalsinspelning inte finns i Norden är det framför allt transkribering av Audio Snapshots som är relevant här, och den fungerar faktiskt utmärkt på svenska. Jag lyssnade på en podd, spelade in en Audio Snapshot på 60 sekunder och fick den transkriberad, och resultatet var riktigt bra. Det enda att ha i åtanke är att transkriberingen tar med utfyllnadsord som ”eh” och ”öh”, så vill man ha en helt ren text får man städa lite i efterhand. Nothing uppger att man följer internationellt erkända integritetsstandarder som ISO 27001, ISO 27701 och EN 18031.
Batteritid och laddning
Batteritiden är fullt godkänd för prisklassen. Nothing uppger upp till 10 timmar på lurarna och totalt upp till 42 timmar med fodralet när brusreduceringen är avstängd. Slår man på ANC landar man på upp till 6 timmar i lurarna och totalt upp till 25 timmar med fodralet. I min användning stämmer de siffrorna rätt väl. Värt att veta är att om man kör LDAC, och om man aktiverar den bakåtvända 30-sekunders-inspelningen i Audio Snapshot, så drar det tydligt ner speltiden. Skillnaden märks, så den som vill maxa batteritiden får väga det mot att ha allt påslaget samtidigt.
Snabbladdningen är ok: fem minuter i fodralet ger ungefär en timmes uppspelning, och att ladda lurarna helt tar runt 70 minuter. Notera att fodralet laddas enbart via USB-C, och att trådlös laddning saknas alltså.
Slutsats
Nothing Ear (3a) ser på pappret ut att vara en riktigt kompetent mellanklasslur. Man får ett 12 mm-element, en genomarbetad app som är bland de bästa i klassen, LDAC, en snygg och lekfull design och en batteritid som håller hela dagen. Att allt detta ryms i ett paket som kostar 1 290 kronor gör att förväntningarna är höga.
Totalt sett är jag väldigt nöjd. Ljudet är mycket bra för prisklassen och står sig mot dyrare konkurrenter, ANC och batteritid håller god klass, och så bjuder Nothing på lite udda, roliga funktioner som inspelning och en app som är i särklass. Att de vågar tänka annorlunda, både i design och i mjukvara, är precis det som gör märket kul.
Den transparenta ramen som gör fodralet onödigt stort är fortfarande ett mysterium för mig, och att samtalsinspelning inte fungerar i Sverige är trist. Men helheten är en riktigt lyckad lur för pengarna, och en självklar rekommendation i mellanklassen.
Vill man jämföra med en direkt konkurrent i ungefär samma prisklass är EarFun Air Pro 4+ ett bra alternativ, med bra ljud, trådlös laddning och ännu längre batteritid för pengarna. Nothing svarar med en snyggare design, en bättre app och de nya inspelningsfunktionerna. Vill man istället kliva upp ett steg och lägga mer pengar på rent ljud och riktigt bra samtalskvalitet så är Huawei FreeBuds 5 Pro svåra att slå.
Nothing skickade recensionsexemplar för detta test. Utskickare av material har inget redaktionellt inflytande på våra tester, utan vi skriver alltid oberoende med er läsare och konsumenter i fokus.
This post is also available in English: Review: Nothing Ear(3a).
Så här sätter vi betyg på SensesVanliga frågor och svar
Vad kostar Nothing Ear (3a)?
Det rekommenderade priset ligger på 1 290 kronor.
Hur bra är batteritiden med ANC påslaget?
Den ger upp till 6 timmar i lurarna per laddning.
Stödjer fodralet trådlös laddning?
Nej, det laddas enbart via USB-C-anslutning.
Tål hörlurarna regn och svett?
Ja, både lurar och fodral är IP54-klassade.
Fungerar samtalsinspelning i Sverige?
Nej, funktionen är inte tillgänglig i Norden än.
Hur beskrivs ljudbilden i recensionen?
Det är en bastung och välspelande V-formad kurva.
Vad är funktionen Audio Snapshot?
En funktion för att spela in ljud direkt i luren.