Som vi nyligen konstaterade i vårt test av EarFun Clip blir öppna hörlurar vanligare och vanligare. Även clip-varianten finns hos flera hörlursleverantörer som exempelvis JBL eller Motorola. I dagens test ska vi syna Shokz OpenDots One som faller inom samma kategori. Shokz är pionjärer inom genren öppna- och bone-conducting-lurar vilket gjorde att vi möjligen lite orättvist förväntade oss något som skiljde dem från mängden. Något som fick dem att sticka ut. Och vi hittade faktiskt flera funktioner som förvånade och framför allt en. En som i början kändes som lite hokus-pokus men som efter lite eftertanke i alla fall har fått en plausibel förklaring.
Ett första intryck – Shokz OpenDots One
Etuiet är smidigt, diskret och inte så mycket att orda om. Du kan ladda trådlöst, något som Shokz ganska nyligen börjat implementera på sina etui, eller med sladd som du får med i boxen. Hörlurarna ligger snyggt paketerade och efter uppdatering av appen kopplade lurarna upp direkt och det vara bara att köra.
Du styr lurarna genom två sätt, det ena är att trycka på bygeln som går mellan batteriet och högtalaren. Det andra är att nypa på kortsidorna på batteriet. Dessvärre får du sparsmakat med alternativ för hur du kan ställa in knapparna vilket alltid känns som en lite större förlust när två knappar finns på plats (eller då egentligen fyra). Men egentligen behövs inte fler i och med att du inte har någon brusreducering att justera. Dubbel-tryck och trippel-tryck finns för byglarna och för batterikontrollen finns lång-nyp och dubbel-nyp.

En ljudprofil som vi inte sett tidigare och som säkert glädjer vissa läsare är profilen Private som sänker högre frekvenser för att minimera ljudspill i din omgivning när du exempelvis sitter på ett tyst tåg.
Användningsområdet har ökat ytterligare
Shokz lyckades att med Shokz Open Fit 2 + utöka användningsområdet jämfört med dess föregångare. Med ett större baselement lyckades Shokz att få ljudbilden tillräckligt bra att i alla fall delvis fungera i en offentlig miljö som på en tunnelbana. På cykeln var vi alltjämt marginellt imponerade men med OpenDots One har Shokz tagit ytterligare ett steg. Inga tidigare hörlurar har presterat lika bra på cykeln som OpenDots One. Förklaringen är att OpenDots One har dubbla membran som kan likställas med ett 16mm membran vilket är ganska stort och i kombination med av Bassphere™ Technology får du ett riktigt övertygande ljud. Placeringen i örat gör också att ljudet mer effektivt riktas mot öronkanalen. Slutligen verkar den runda formen och avsaknaden av en bygel runt örat också minska vindbruset skapat av själva hörluren. Så även i ganska höga hastigheter hör vi faktiskt vår musik eller podd samtidigt som vi har koll på omgivningen. Inte illa faktiskt!
Passformsmässigt råder vi personer som vet med sig att de har stora öron att provtesta OpenDots One för risken finns annars att de kan vara lite trånga. Eventuellt ger det sig med tiden men under vår testperiod har de inte mjuknat speciellt mycket. OpenDots One är lätta med sina 6,5 gram och inte vid något tillfälle har det känts som att de ska falla ur. Hörlurarna är klassade IP54 vilket inte är det mest imponerande jämfört med exempelvis Jabra Elite 8 Active Gen 2 som är helt vattentäta. Men de är tillräckligt tåliga för din löptur eller gymrunda.

Höger/vänster markeringarna är ett minne blott
Efter en tids användning insåg vi att det inte finns några markeringar för i vilket öra hörlurarna ska sitta. Men ändå höjer ett lång-nyp på höger hörlur alltid volymen. Oavsett från vilket fack hörluren är tagen. Vi blev lite förbluffade och läste på. Shokz har installerat något de kallar för Dynamic Ear Detection vilket gör att lurarna listar ut vilket öra de sitter i. Det är både imponerade och vansinnigt smidigt framför allt om du bara använder en hörlur och vill sänka eller höja volymen. Det är bara att skifta öra.
Exakt vad Dynamic Ear Detection är framgår inte med vi har en gissning. För några år sedan testade vi Anker Soundcore Liberty 4 vilka hade en funktion som varnade dig om du satt med huvudet nedböjt för länge. Med andra ord satt någon form av gyro i hörluren som mätte dess vinkel och rörelse i rymden. På samma sätt kan troligen OpenDots One lista ut vilken sida av batteripaketet som är uppåt och således avgöra vilken sida hörluren sitter. Detta är inte något mer än en kvalificerad gissning men sannolikt är det så Shokz har löst det. I vilket fall är det smidigt, imponerade och läckert.
Ljudbilden – Shokz OpenDots One
Det har väl vid det här laget redan framgått att ljudet är bättre än de flesta föregångarna och får endast lite match av Shokz Open Fit 2 +. OpenDots One har faktiskt en riktigt bra ljudbild i genren öppna hörlurar. Givetvis uppnås inte samma glittrande fullkomlighet som med exempelvis Beyerdynamic Amiron 300 men det är tillräckligt bra för att njuta av musik på riktigt. OpenDots One leverar i alla frekvenser och basen är övertygande. Den akustiska spänsten är tillräcklig för att hantera Yosi Horikawa – Bump och AIR – Casanova blir mysigt svepande med sina varma frekvenser.

Kontentan – Shokz OpenDots One
Vi har följt Shokz sedan de släppte sina första öppna hörlurar Shokz Open Fit och utvecklingen har gått från klarhet till klarhet. Med OpenDots One har Shokz faktiskt kommit till en nivå där lurarna fungerar i allt fler sammanhang utan att du behöver ha en obehagligt hög ljudvolym. Den symmetriska designen och Dynamic Ear Detection kan vid första anblicken kännas som en gimmick men med tiden blir det oväntat användbart och smidigt.
Priset på 2 400 kronor är egentligen det enda tydligt negativa vi har att anmärka på men det blir dessvärre en avgörande del. För trots det avancemang som Shokz har uppnått med OpenDots One är användningsområdet begränsat. Bussar, flygplan, tåg och tunnelbana kräver i de flesta fall brusreducering eller åtminstone isolering vilket gör att du behöver ytterligare ett par hörlurar. Och då känns 2 400 kronor dyrt. Framför allt om vi jämför med nytestade EarFun Clip som visserligen inte har samma övertygande ljudbild eller teknologiska lösningar, men som i gengäld kostar cirka 2 000 kronor mindre.
Men det är ett par förträffliga öppna hörlurar och av alla vi har testat är dessa de mest smidiga, de har bäst ljud och batteritiden är absolut tillräcklig med 10 timmar på en laddning och totalt 40 timmar med etuiet som du kan ladda trådlöst. Så om priset inte är en faktor för dig som köpare är Shokz OpenDots One ett kanonval i det allt ökande utbudet av öppna hörlurar. För när du glider runt på kontoret med Chopin – The Complete Nocturnes som ditt egna soundtrack är det svårt att inte njuta lite extra av tillvaron.
Shokz skickade recensionsexemplar för detta test. Utskickare av material har inget redaktionellt inflytande på våra tester, utan vi skriver alltid oberoende med er läsare och konsumenter i fokus.
This post is also available in English: Review: Shokz OpenDots One.
Så här sätter vi betyg på Senses
