Hem » Spel » PC » Peka-och-klicka-mys i Mumindalen när ”Moomin: Midsummer Madness” släpps 12 november
Peka-och-klicka-mys i Mumindalen när ”Moomin: Midsummer Madness” släpps 12 november

Peka-och-klicka-mys i Mumindalen när ”Moomin: Midsummer Madness” släpps 12 november

av senses.se

En mystisk översvämning och en flytande teater står i centrum när Mumintrollet och Lilla My beger sig ut på nya äventyr i höst. Moomin: Midsummer Madness bjuder på handmålad nostalgi och släpps till PC samt nuvarande och Nintendo Switch 2.

Peka-och-klicka-mys i Mumindalen när ”Moomin: Midsummer Madness” släpps 12 november

Tove Janssons älskade klassiker Farlig midsommar från 1954 får nytt liv i spelform. Den 12 november lanserar utvecklaren Crossbridge Game Studios och utgivaren Shochiku Games ett nytt, charmigt äventyr i Muminvärlden. När Mumindalen plötsligt drabbas av en kraftig översvämning tvingas Mumintrollet och Lilla My att navigera sig fram via en gåtfull, flytande teater för att försöka hitta vägen hem igen. Detta är alltså en ny studio och inte norska Hyper Games som gav oss det oerhört charmiga Snufkin – Melody of Moomin Valley och vinteruppföljaren Moomin: Winter Warmth som vi också gillade mycket, denna gång med Mumintrollet själv i huvudrollen.

Spelmässigt handlar det om ett klassiskt peka-och-klicka-äventyr där du löser pussel, konverserar med bekanta karaktärer och utforskar vackra, handritade miljöer som är starkt inspirerade av Janssons ikoniska originalkonst. För att ta sig vidare i mysteriet kan du smidigt växla mellan olika karaktärer och dra nytta av deras unika förmågor. Spelet är dessutom designat för att passa alla åldrar och erfarenhetsnivåer, mycket tack vare ett smart inbyggt ledtrådssystem.

Peka-och-klicka-mys i Mumindalen när ”Moomin: Midsummer Madness” släpps 12 november

Utvecklarna lovar en berättelse som balanserar de mest minnesvärda stunderna från originalboken med helt nyskrivna inslag, vilket förhoppningsvis bjuder på överraskningar även för inbitna Mumin-fans. För de som råkar befinna sig på årets Gamescom-mässa i slutet av augusti går det att testa en exklusiv endagsdemo av spelet den 27 augusti (Hall 10.1, monter F63), där ”Mumin själv” också kommer att finnas på plats.

Vi recenserar när det är dags, till dess håll till godo med en trailer:

Annons

Missa inte detta

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.