Det brittiska kosmetikaföretaget Lush har slagit sig ihop med Nintendo och Illumination för en exklusiv kollektion baserad på den aktuella The Super Mario Galaxy Movie. Resultatet är en färgsprakande och lekfull uppsättning bad- och kroppsvårdsprodukter som verkligen sticker ut på badrumshyllan.
Bland de produkter som fångar ögat lite extra hittar vi duschgelén ”Protect the Galaxy”, vars mörklila och glittriga innehåll fångar rymdtemat perfekt. För den som vill ha lite extra lyx i vardagen finns ”Princess Peach” Lip Jelly i en smidig liten burk.
Det är dock i badkaret som kollektionen verkligen skiner. Lush har tagit fram fantastiskt detaljerade badbomber – inte minst en skimrande prinsesskrona i guld med röda juveldetaljer, och ett klockrent Yoshi-ägg komplett med de ikoniska gröna prickarna. Det är en design som träffar helt rätt för fans av spelserien och bjuder in till ett betydligt roligare hemmaspa, med en liten överraskningsfigur inuti.

Lush fortsätter som vanligt med sin starka profil när det gäller miljö och etik. Produkterna bygger på färska ingredienser, etiskt inköpta råvaror och är 100 % vegetariska (ofta helt veganska). Flera av produkterna, som Yoshi-ägget och kronan, säljs dessutom helt utan förpackning för att minska plastsvinnet, vilket gör kollektionen till ett bra val ur ett hållbarhetsperspektiv och priset på 49 kr för en badbomb känns också överkomligt.
Som ofta när det gäller Lush är doftprofilen fyllig och intensiv, med en hel del eteriska oljor som gör att badrummet snabbt fylls av galaktiska dofter. För de allra flesta är det bara att hoppa i badet och njuta, men det kan vara bra att ha i åtanke om du vet med dig att du har väldigt känslig hud eller parfymallergi, då de potenta doftämnena ibland kan bli lite starka.