I TR-49 finner vi en gammal dator gömd i en källare. Den innehåller ett arkiv av förlorade böcker och en hemlighet som kan förändra allt. Genom en sprakande högtalare ber en man dig hitta en stulen bok. Han vet bara titeln. Tiden är knapp och det är upp till dig att finna svaren innan det är för sent.

TR-49 är verkligen så långt ifrån actionspel som du kan komma. Det här spelet bygger på textbaserade pussel och din förmåga att lägga samman information för att sedan slå in rätt kod för att komma vidare. Den mystiska mannen på andra sidan mikrofonen leder dig genom arbetet men tro inte på något sätt att spelet håller dig i handen. Här bygger det på att du är uppmärksam och har ett bra minne.

Grafiken är snygg men väldigt enkel så du behöver ingen kraftfull dator för att kunna spela spelet. Fyra till åtta GB i RAM räcker gott och ett enklare grafikkort. Jag testade spelet både på PC och på iOS. Grafikmässigt skiljer sig spelen ingenting men jag tycker ändå att det var enklare att spela på PC. Det går även att spela med handkontroll men vissa moment måste du ändå använda musen till.

På telefonen kunde jag ibland uppleva att det blev lite smått att läsa all text men det kan ju också vara för att jag börjar närma mig 50 med stormsteg. När du spelar på telefonen rekommenderar jag även att du har hörlurar på dig så du inte missar något som sägs.

Så hur är spelupplevelsen då? Det här är inget ordinärt spel utan mer ett interaktivt ljuddrama där du navigerar genom alla dagböcker, artiklar och annan information och om du inte gillar pusselspel och söker fart och fläkt är det här verkligen inte spelet för dig. Jag gillar det just för att det är så annorlunda och det är avslappnande samtidigt som det kan vara frustrerande svårt till en början. När jag sen väl fick snurr på det blev det både lättare och mer logiskt och till slut navigerar jag runt i spelet utan att ens tänka på det.

Sammanfattningsvis är det här verkligen inte ett spel för alla och därmed blir det konstigt att rekommendera det. Fast för oss som söker något annorlunda och älskar pusselspel är det här en fin liten pärla som är värd att uppleva.
Inkle skickade recensionskod för detta test. Utskickare av material har inget redaktionellt inflytande på våra tester.
