Uppdatering: Nu när åttondels- och kvartfinalisterna är klara, så har vi uppdaterat listan nedan med lagen. Uppdateras kontinuerligt i takt med resultaten.

Vi är galet psykade och förväntansfulla och samtidigt lyckliga över att Fotbolls-VM 2014 i Brasilien – som ligger i lite dum tidszon för oss, valt att förlägga matcher till morgnar och förmiddagar i så stor utsträckning som möjligt. Nu kan även vi i fotbollstokiga Europa (som är den största marknaden för fotboll i världen) se de flesta matcherna utan att att behöva ta en månads semester.

Zlatan är tyvärr inte med och spelar i VM 2014, men hans cykelspark från Englandsmatchen tål att ses om och om igen

Så här ser hela schemat ut, med våra lokala sändningstider för alla 64 matcher och vilka kanaler (SVT och TV4 delar på äran, så alla kan se allt):

12-jun    22.00    Brasilien – Kroatien  SVT
13-jun    18.00    Mexiko – Kamerun   TV4
13-jun    21.00    Spanien – Holland    SVT
13-jun    24.00    Chile – Australien     TV4
14-jun    18.00    Colombia – Grekland  SVT
14-jun    21.00    Uruguay – Costa Rica   TV4
14-jun    24.00    England – Italien    TV4
15-jun    03.00    Elfenbenskusten – Japan    TV4
15-jun    18.00    Schweiz – Ecuador    TV4
15-jun    21.00    Frankrike – Honduras    SVT
15-jun    24.00    Argentina – Bosnien    TV4
16-jun    18.00    Tyskland – Portugal    SVT
16-jun    21.00    Iran – Nigeria    TV4
16-jun    24.00    Ghana – USA   SVT
17-jun    18.00    Belgien – Algeriet    SVT
17-jun    21.00    Brasilien – Mexiko    TV4
17-jun    24.00    Ryssland – Sydkorea    SVT
18-jun    18.00    Australien – Holland     SVT
18-jun    21.00    Spanien – Chile    TV4
18-jun    24.00    Kamerun – Kroatien    SVT
19-jun    18.00    Colombia – Elfenbenskusten    TV4
19-jun    21.00    Uruguay – England   SVT
19-jun    24.00    Japan – Grekland  TV4
20-jun    18.00    Italien – Costa Rica  SVT
20-jun    21.00    Schweiz – Frankrike  TV4
20-jun    24.00    Honduras – Ecuador   SVT
21-jun    18.00    Argentina – Iran  TV4
21-jun    21.00    Tyskland – Ghana  SVT
21-jun    24.00    Nigeria – Bosnien   TV4
22-jun    18.00    Belgien – Ryssland   SVT
22-jun    21.00    Sydkorea – Algeriet  TV4
22-jun    24.00    USA – Portugal  SVT
23-jun    18.00    Holland – Chile     TV4
23-jun    18.00    Australien – Spanien  TV4
23-jun    22.00    Kroatien – Mexiko   SVT
23-jun    22.00    Kamerun – Brasilien  SVT
24-jun    18.00    Costa Rica – England  SVT
24-jun    18.00    Italien – Uruguay   SVT
24-jun    22.00    Grekland – Elfenbenskusten  TV4
24-jun    22.00    Japan – Colombia  TV4
25-jun    18.00    Bosnien – Iran   TV4
25-jun    18.00    Nigeria – Argentina   TV4
25-jun    22.00    Ecuador – Frankrike  SVT
25-jun    22.00    Honduras – Schweiz  SVT
26-jun    18.00    Portugal – Ghana  SVT
26-jun    18.00    USA – Tyskland  SVT
26-jun    22.00    Algeriet – Ryssland  TV4
26-jun    22.00    Sydkorea – Belgien   TV4

28-jun    18.00    Åttondel 1, Brasilien – Chile   SVT
28-jun    22.00    Åttondel 2, Columbia – Uruguay   TV4
29-jun    18.00    Åttondel 3, Holland – Mexiko  TV4
29-jun    22.00    Åttondel 4, Costa Rica – Grekland  SVT
30-jun    18.00    Åttondel 5, Frankrike – Nigeria  SVT
30-jun    22.00    Åttondel 6, Tyskland – Algeriet TV4
01-jul    18.00    Åttondel 7, Argentina – Schweiz  TV4
01-jul    22.00    Åttondel 8, Belgien – USA   SVT
04-jul    18.00    Kvart 1, vinnare Frankrike-Tyskland   SVT
04-jul    22.00    Kvart 2, vinnare Brasilien-Columbia   TV4
05-jul    18.00    Kvart 3, vinnare Argentina-Belgien   TV4
05-jul    22.00    Kvart 4, vinnare Holland-Costa Rica   SVT
08-jul    22.00    Semi 1, vinnare Tyskland-Brasilien    TV4
09-jul    22.00    Semi 2, vinnare Argentina-Holland   SVT
12-jul    22.00    Bronsmatch SVT Holland-Brasilien
13-jul    21.00    Final  TV4 Tyskland-Argentina

Världsmästare 2014 – TYSKLAND!